Winners/Finalists

2018 UN Day Media Award FINALISTS

Promotion of Empowerment of Older People (sponsored by Cbus)
FINALIST: Japan’s Cheerleading Grannies, Dateline, SBS
FINALIST: I Speak Your Language, Stefan Armbruster, SBS World News
FINALIST: 40 years fighting for freedom, Patrick Abboud, SBS

Promotion of Social Cohesion
FINALIST: Hear Me Out, ABC News Story Lab
FINALIST: Rough Justice: a new future for our youth? Jane Bardon and Owain Stia-James, ABC News
FINALIST: Seeds of Change, Kim Akhurst, Mark Webb, Philippa Byers, Jessica Douglas-Henry, Richard Corfield, Compass, ABC
FINALIST: We don’t belong to anywhere, Nicole Curby, ABC Radio National

Promotion of Gender Equality: Empowerment of Women and Girls
FINALIST: Strong Women, Nakari Thorpe, Living Black, NITV
FINALIST: The Justice Principle, Belinda Hawkins, Sarah Farnsworth, Mark Farnell and Peter Lewis, Australian Story, ABC
FINALIST: The scandal of Emil Shawky Gayed: gynaecologist whose mutilation of women went unchecked for years, Melissa Davey, Carly Earl, Guardian Australia
FINALIST: The Matildas: Pitch Perfect, Australian Story, ABC

Promotion of Empowerment of Children and Young People
FINALIST: Speak even if your voice shakes, The Project (Waleed Aly, Tom Whitty and Kate Goulopoulos)
FINALIST: Rough Justice: a new future for our youth? Jane Bardon and Owain Stia-James, ABC News
FINALIST: Child Protection and Youth Justice in the NT, The Point, NITV
FINALIST: Growing Up Tough, Simon Cunich and Marc Fennell, SBS

Promotion of Empowerment of People with Disability
FINALIST: Carers who kill, Sarah Dingle, Alice Brennan, Leila Shunnar, David Lewis, Jess O’Callaghan, ABC Background Briefing
FINALIST: Fighting Disbelief: Chronic Fatigue Syndrome, Simon Cunich, SBS
FINALIST: All the World’s a Stage, Greg Hassall, Australian Story, ABC
FINALIST: Hearing Impaired Special, The Point, NITV

Promotion of Empowerment of Indigenous Peoples
FINALIST: Is 26th January the best day to celebrate Australia? The Project (Hamish McDonald and Tom Whitty)
FINALIST: Children of the North, Belinda Hawkins, Andie Noonan, Simon Winter, Mark Farnell and Steven Baras-Miller, Australian Story, ABC
FINALIST: The Marathon Runner, Chris Gillett, 7.30 Report, ABC TV

Promotion of Climate Action
FINALIST: Waiting for the tide to turn: Kiribati’s fight for survival, Mike Bowers, Guardian Australia
FINALIST: On Top of the World – Greenland, Eric Campbell and Matt Davis, ABC Foreign Correspondent
FINALIST: Murray Darling basin: when a river runs dry, Anne Davies, Nick Evershed, Andy Ball and Mike Bowers, Guardian Australia
FINALIST: Boiling Point: The NT’s fracking dilemma, Jane Bardon and Owain Stia-James, ABC News

Promotion of Sustainable Cities and Communities
FINALIST: Officer Illona reporting for duty, Dateline, SBS
FINALIST: Pushing casual sport to the margins threatens social cohesion, Amanda Wise, Keith Parry, Kristine Aquino, Sarah Neal, Selvaraj Velayutham and Una Butorac, The Conversation/The Feed

Promotion of Responsible Consumption and Production
FINALIST: Best Laid Plans, Sarah Dingle, Alice Brennan, Leila Shunnar, Jess O’Callaghan, Brendan King, ABC Background Briefing
FINALIST: Boiling Point: The NT’s fracking dilemma, Jane Bardon and Owain Stia James, ABC News
FINALIST: City Without Water, Dateline, SBS

Promotion of Good Health and Well-Being
FINALIST: Torture Therapy: Giving survivors their life back, Marc Fennell, SBS
FINALIST: Speak even if your voice shakes, The Project (Waleed Aly, Tom Whitty and Kate Goulopoulos)
FINALIST: Health scandals in Australia’s offshore immigration system, Ben Doherty, Guardian Australia